Według danych giełdy handlu używanymi pojazdami Tradus z ostatnich trzech lat wynika, że ceny używanych samochodów ciężarowych i vanów rosną. Spadły natomiast ceny ciągników siodłowych.

Tradus jest platformą internetową, zawierającą oferty kupna i sprzedaży używanych pojazdów użytkowych dla branży rolniczej, budowlanej i transportowej. Dane platformy pozwoliły na zanalizowanie rynku używanych samochodów ciężarowych, vanów i ciągników siodłowych w ciągu ostatnich trzech lat i sprawdzenie, jaki wpływ miała na niego epidemia koronawirusa. Pod uwagę wzięto ceny trzech typów pojazdów: ciężarówki (Iveco Eurocargo, Mercedes-Benz Actros, Mercedes-Benz Atego), vany (Mercedes-Benz Sprinter, Iveco Daily, Ford Transit) oraz jednostki ciągnikowe (Volvo FH, Scania R-Baureihe, Mercedes-Benz Actros).
Pandemia spowolniła w pewnym stopniu rozwój cen na rynku wtórnym. Od maja 2018 r. do maja 2019 r. ceny używanych pojazdów wzrosły o 3,9%, jednak od maja 2019 r. do maja 2020 r. zwiększyły się tylko o 3,4%. Spadły ceny ciągników siodłowych (-9%), natomiast ceny samochodów ciężarowych (+9%) i vanów (+10%) znacznie wzrosły. Są to wartości średnie dla wszystkich grup pojazdów.

Wzrost cen w roku 2019 w porównaniu z rokiem 2018
Ciężarówki +9,4%
Vany +10,2%
Ciągniki +6,7%

Wzrost cen w roku 2020 w porównaniu z rokiem 2019
Ciężarówki +0,7 %
Vany +4,4%
Ciągniki -9,3%

– Fakt, że ceny używanych samochodów ciężarowych i dostawczych w maju 2020 roku gwałtownie wzrosły w porównaniu z rokiem poprzednim, może być spowodowany dwoma czynnikami. Z jednej strony przedsiębiorstwa transportowe koncentrują się obecnie na tańszych pojazdach używanych i oszczędniej podchodzą do większych inwestycji. Z drugiej, wyposażanie parków maszynowych w nowe pojazdy transportowe odkładają na później i utrzymują stare pojazdy dłużej niż zwykle. Obie te przyczyny prowadzą ostatecznie do niedoboru dostaw i wzrostu cen na rynku pojazdów używanych – wyjaśnia Nadja Sörgel, dyrektor generalna Tradus. – Na temat przyczyn wzrostu cen można jedynie spekulować, jednak oczywiste jest, że to najlepszy czas na zakup i sprzedaż maszyn używanych.

Masan Sława
www.masan.com.pl
MASAN Sławomir Walachowski
ul. Kolonia 3 67-410 Sława
mail: walachowski@masan.com.pl
tel: 607334388 lub 601493971
#Masan
#transport

Scania G 410 4×2 tractor, sleeper cab Södertälje, Sweden Byline: Gustav Lindh 2017

Dodaj komentarz